Трускавец.

 
 

Трускавец.

Трускавець унікальний і найдавніший бальнеологічний курорт Європи.Трускавець місто обласного значення.

Курорт розташований у передгір'ї Східних Карпат, на висоті 350400 м. над рівнем моря в живописній долині гірської річки Воротище (басейн Дністра), за 9 км від м. Дрогобича, 95 км від обласного центру м. Львова шляховими дорогами.

Територія Трускавця 7 км2.

Трускавець має пряме залізничне сполучення зі Львовом, Києвом, Харковом, Дніпропетровськом, а також автобусне зі Львовом, Кам'янецьПодільським, Чернівцями, ІваноФранківськом, Чортковом, Житомиром, Коломиєю, Тернополем, Бельци, Кишиневом (Молдова), Перемишлем (Польща), Прагою (Чехія). По місту курсують автобуси, маршрутні таксі, радіотаксі.
Трускавець не має поділу на райони.

Населення міста станом на 01.01.2001 року склало 25,8 тис. чол. (постійне) та 34,0 тис. чол. (наявне).

Територія сучасного Трускавця, як свідчать археологічні знахідки, заселена ще в сиву давнину. Свою назву, на думку вчених, поселення отримало від старослов'янського імені Трушко.

У XXI столітті ця територія входить до складу Київської Русі, а після її розпаду входить до Галицького та ГалицькоВолинського князівств.

У XIV столітті князівські землі загарбала феодальна Польща і Трускавець стає власністю шляхти.

З 1772 року Трускавець, як і вся Галичина відходить до складу Австрійської імперії. У XIX столітті на території Трускавця відкривається ряд цілющих джерел, які використовуються з лікувальною метою. Офіційно ж Трускавець вважається курортом з 1827 року, коли будується невелика "водолікарня" та 4 будиночки для гостей.

З другої половини ХІХ століття Трускавець активно розвивається, будуються нові вілли, готелі, пансіонати.

З 1911 року курорт переходить в руки акціонерної спілки, яку очолює Раймон Ярош. Він розпочинає роботу по європеїзації курорту.

Це приводить до напливу відпочивальників. У 1913 році Трускавець відвідує понад 5 тис. осіб. Тоді ж за успіхи у розвитку лікувальної бази, будівництві та благоустрою Трускавець нагороджується Великою золотою медаллю.

Перша світова війна та окупація Трускавця російськими військами на декілька років призупиняють розвиток курорту.
У 1919 році польські війська окуповують Галичину і в т. ч. Трускавець. Серед героїв боротьби проти окупантів є і трускавчани, члени УВООУН В. Білас і Д. Данилишин.

2030ті роки характеризуються активним ростом і успіхом курорту. У 1923 році Трускавець відвідує 6 тис. гостей, у 1927 вдвічі більше, а у 1933 понад 17 тис. осіб.

Вересень 1939 року. В Трускавці на базі приватних пансіонатів відкривається 8 санаторіїв на 1500 місць, організовується колгосп.

З липня 1941 по серпень 1944 року Трускавець окуповують німецькофашистські війська.

З 1945 року курорт відновлює свою роботу. У 1947 році Трускавець отримує статус міста, у 1952 стає містом обласного підпорядкування, а згодом і всесоюзним курортом.

З кожним роком росте популярність українського курорту, на його цілющі води приїздять сотні тисяч людей. У 1950 році на курорті лікувалося біля 50 тис. осіб., а у 1965 близько 150 тис.
З 1965 по 1990 роки Трускавець розвивається за єдиним генеральним планом забудови міста. В цей період будується ще 10 нових санаторіїв, реконструюються і добудовуються старі.

З 1990 році будуються і вводяться в дію ще два великих санаторних комплекси санаторій "Карпати" і санаторій "Перлина Прикарпаття", нові комфортабельні пансіонати.

За підсумками роботи у 1999 році Трускавець визнається кращим курортним центром України. Відзнакою цієї Всеукраїнської номінації є "Кришталевий лелека".

З січня 2000 року набрав чинності Закон України "Про спеціальну економічну зону туристськорекреаційного типу "Курортополіс Трускавець", яка створена в межах м. Трускавця на період 20 років. Метою СЕЗ є стимулювання інвестиційної діяльності та збереження природних ресурсів.

Трускавець це тиха і екологічно чиста зона. На його території зосереджені великі запаси підземних мінеральних вод з 14ма природними джерелами і покладами "гірського воску" озокериту. Але, безперечно, славу місту принесла унікальна лікувальна вода "Нафтуся".

Всього у місті зареєстровано 689 підприємств. З них 20 санаторіїв та понад 20 пансіонатів різної форми власності. Наявні три підприємства, які займаються випуском мінеральної води: ЗАТ "Т. С. Б.", ПП ТзОВ "АкваЕко", ТзОВ "Акваріус". МПП "ТАКТ" виготовляє прилади обліку води.

В рамках діяльності СЕЗ "Курортополіс Трускавець" затверджено 13 інвестиційних проектів. Суб'єктами СЕЗ стали 11 підприємницьких структур.

У місті нараховується три середніх школи, Будинок учнівської творчості, біологічний факультет Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка.
Крім санаторіїв та пансіонатів курорт має два бювети мінеральних вод, 2 курортні поліклініки, 2 бальнеозокеритолікарні. Функціонує міська лікарня, поліклініка. Працює ряд науководослідних лабораторій, зокрема: лабораторія експериментальної бальнеології Інституту фізіології ім. О. Богомольця НАН України, кафедра медичної реабілітації Львівського державного медичного університету, курортний науковий реабілітаційний центр "Карпати Чорнобилю", реабілітаційний центр хворих на ДЦП "Еліта".

У місті працюють: Палац культури ім. Т. Шевченка та Палац культури "Мир", які входять у ЗАТ "Трускавецькурорт", міський Народний дім, 13 клубів у санаторнокурортних закладах, кінотеатр "Червона калина", котрий має три глядацькі зали. Міська централізована система бібліотек об'єднує одну дитячу і три дорослих бібліотеки. Окрім того по санаторнокурортних закладах працює 17 бібліотек. Функціонує одна школа мистецтв. Далеко за межами міста та України є відомі колективи художньої самодіяльності, які мають звання "народний": ансамбль пісні і танцю "Трускавчанка", фольклорні ансамблі "Джерела Карпат", "Барви Карпат", "Відгомін", "Галичани", Зразковий дитячий камерний оркестр, народна циркова студія "Каскад".


Создан 15 мар 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником